Bir keresinde Ankara’dan Eskişehir’e tren yolculuğu yaparken yanımdaki Ömer beyle sohbete başladık. Kendisi Kaymakamlıktan emekli olmuş. Vakit ilerledikçe muhabbetimiz koyulaştı. Geçmişimizi, neler yaptığımızı konuşunca bir ara Ömer bey bana “İbrahim bey çok farklı ilgi alanlarınız varmış, size 5 şapkalı mühendis diyesim geliyor” dedi.
.
Biraz düşününce bu ifade benim gibi bir çok şeye ilgi duyan “ayran gönüllü” birini anlatıyordu sanki. O günden bu yana siz kimsiniz soranlara “5 şapkalı mühendisim” diyorum bazen. Tabi şapkalarımın hepsi ayrı bir renkte.
.

MAVİ ŞAPKAM: Mühendislik

Zamanımın büyük çoğunluğunda mavi renkteki “mühendislik şapkamı” takıyorum. Endüstri Mühendisi olarak ekmek paramı kazandığım profesyonel iş hayatımda ve yürüttüğüm mühendislik projelerinde mavi olurum hep. Mavi şapka benim için disiplin, iş düzeni ve verimlilik demektir.
.

MOR ŞAPKAM: Akademi

Yüksek lisans tezimi tamamlayıp teslim ettiğimde “Akademi benim için bitmiştir. Bir daha tezle falan uğraşamam” demiştim fakat sanırım büyük konuşmuşum. Bir kaç yıl geçmeden doktoraya başladım. Şuan “Yönetim ve Organizasyon” alanında doktora programına devam ediyorum. Bazı konularda makaleler yayınlıyorum.  Zihinsel faaliyeti, yaratıcılığı ve bilgeliği simgelediğine inandığım mor şapkamı ara ara keyifle takasım geliyor.
.

BEYAZ ŞAPKAM: Danışmanlık

Özel sektörde aile şirketleri olan dostlarımız kurumsallaşmak istediklerinde uzmanlık alanım olan vizyon, misyonlarının tanımlanması ve stratejik planlarının hazırlanarak yol haritalarının çizilmesi gibi konularda danışmanlık hizmeti sunmamı istiyorlar. Elimden geldiğince kırmak istemiyorum. Zaten paylaşmayı seven ve önemseyen biri olarak yeniliği, asaleti, umudu simgeleyen beyaz şapkamıda bu zamanlarda takıyorum. Ayrıca üniversitede okuyan öğrencilerin kariyer planlamalarındaki taleplerini de geri çevirmememeye çalışıyorum. Çünkü onların gözlerindeki ışıltıyı ve heyecanı görmek harika bir duygu.
.

TURUNCU ŞAPKAM: Blogger

Üniversite yıllarımdan kalan bir hayalimi gerçekleştirip yeni adıyla www.dribrahimay.com olan bir blog sitesi kurdum. Bu günlerde aylık 10 binden fazla tıklanıyor. Geçtiğimiz iki yılda alanında 3.lük ödülüne layık görüldü. Bu kadar ilgi göreceğini hiç düşünmemiştim. Özellikle meslektaşlarımın ve beyaz yakalıların gelişimine katkı sağlayacak içerikler yayınlamaya çalışıyorum. Tabi tüm bunları yaparken güveni, herkes için erişilebilirliği simgelediğine inandığım turuncu şapkamla birlikte oluyorum.
.

YEŞİL ŞAPKAM: Seyyah

Bana en önemli hobiniz nedir diye soranlara ilk cevabım “seyahat” oluyor. Zaten kaderin bir cilvesi olarak doğduğumdan bu yana hep farklı farklı şehirlerde geçti hayatım. Güzel ülkemizin tadı başka ama yeni yerler görmek, farklı kültürleri tanımak için 2010 senesinde dışarı ilk adımımı attığımdan bugüne bulduğum her fırsatta yurtdışına çıkmaya çalışıyorum. Özellikle rotası belli olmayan yolculuklara doğayı, huzuru, barışı simgeleyen yeşil şapkamı takarak çıkıyorum. Bu şapkayı takabilen herkese tavsiye ederim.
.

Benim gibi bu şapkalardan herhangi birini takan kim varsa tanışmaktan, görüşmekten ve hayatı paylaşmaktan mutluluk duyacağımı bilmenizi ister, hepinize saygılarımı sunarım.

4 Comments

 1. Fatmanur 23 Kasım 2022 at 16:13 - Reply

  Tekrardan tanıştığıma memnun oldum İbrahim Bey. Başarılar diliyorum.
  Bende zamanla şapkalarının sayısını arttırarak yolculuğuna devam eden bir meslektaşınız. :)

  Saygı ve Sevgiler

  • İbrahim AY 23 Kasım 2022 at 16:31 - Reply

   Bende sizleri tanımaktan memnun oldum. Yeni yazılarınızı bekliyorum bu arada:)

   Eminim sizin de zamanla rengarenk şapkalarınız olacak.

   Başarı dileklerimle…

 2. Selim 25 Aralık 2023 at 16:35 - Reply

  Merhaba İbrahim Bey
  Sizi Okan Dedeoğlu’nun Veriye Dayalı Karar Verme programında tanıdım. Açıkçası bir Bursalı olarak sizi geç tanıdığım için üzgünüm ama her şeyde bir hayır vardır. İnşallah sizinle yüz yüze de sohbet ederiz. Bol bol selamlar.

  • İbrahim AY 25 Aralık 2023 at 17:00 - Reply

   Selim bey merhaba,

   İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Her zaman görüşebiliriz. Eminim birbirimize katacağımız şeyler olacaktır.

Leave A Comment

Last Updated: Kasım 13th, 2022 / Categories: Kişisel / Views: 1104 / 2,9 min read / 572 words / 4 Comments on 5 Şapkalı Mühendis /

En Son Yazılarımız İçin Abone Olun

En son yazılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

KVKK Politikamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.