Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Yusuf ÇETİN tarafından gerçekleştirdiğimiz Röportajı, Endüstri Mühendisliğini okuyan öğrencilere faydalı olması ümidiyle yayınlıyorum. (BEM)

Röportaja başlamadan önce kendinizi tanıtır mısınız?

Adım İbrahim AY. Bursa Büyükşehir Belediyesinde Stratejik Yönetim Şube Müdürü olarak görev yapıyorum. Lisansımı Dumlupınar Üniversitesi’nde, yüksek lisansımı Bahçeşehir Üniversitesinde tamamladım. Şuan Uludağ Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon alanında doktora yapıyorum.

Daha çok stratejik yönetim, proje yönetimi, bütçe yönetimi, kurumsal performans ölçümü, kalite yönetim sistemi, dijitalleşme ve iş zekası gibi konular üzerine çalışmalar yürütüyorum.

Endüstri mühendisi olmak sizi hangi yönlerde geliştirdi? Bu eğitim size neler kattı?

Endüstri mühendisliği müfredatı gereği olayları bütüncül olarak yani sistem yaklaşımıyla ele alır. Analitik düşünme yeteneğini geliştirir. Sosyal olaylara matematiksel yorum getirmeye yardımcı olur. Süreç bazlı düşünmeye katkı sağlar. Bir çok endüstri mühendisinde olabileceği gibi bana da bu alanlarda katkı sağladı.

Endüstri mühendisliği bölümüne gelmeden önce bu bölümle ilgili hayalleriniz var mıydı? Varsa hangilerini gerçekleştirebildiniz?

Lisede okurken Endüstri Mühendisi olmayı hayal ederdim. Hatta istediğim bu bölümü kazanmak için fazladan bir yıl daha üniversiteye hazırlanmıştım. O zamanlar daha çok endüstri mühendisi olmayı düşünürdüm. Sonrasını pek düşünmemiştim. Ancak bildiğim bir şey vardı. Hem sayısal hem de sözel yeteneğe sahip birisi olarak benim için en ideal mesleğin Endüstri Mühendisliği olduğu idi. Üniversiteyi okurken bu tespitimin yerinde olduğunu anladım. Eğer sevdiğiniz bir bölümü okuyorsanız iş hayatında başarılı olma ihtimalinizde artacaktır.

Profesyonel hayatınızda karşılaştığınız sorunlar var mı? Varsa hiç bu işi yapmaktan vazgeçmeyi düşündünüz mü?

Hiç bir zaman yaptığım işten vazgeçmeyi düşünmedim. Zaten bugüne kadarki profesyonel hayatım kendi tercihlerimin bir sonucu oldu. Ancak her profesyonelin karşılaşabileceği gibi benim iş hayatımda da ara ara sorunlar olmaktadır. Asıl olan sorunlarla karşılaşmamak değil, karşımıza çıkan sorunları nasıl ele aldığımızdır. Her sorunu aşmak bir sonraki sorunları aşma konusunda bizi güçlendirmektedir.

Sizce bir endüstri mühendisinde bulunması gereken özellikler nelerdir?

İyi bir endüstri mühendisinin öncelikle her mühendiste olması gereken mühendislik formasyonuna yani matematiksel düşünme ve hesap yapma beceresine asgari düzeyde sahip olması gerekir. Bu ise daha çok 1. ve 2. sınıftaki dersleri iyi kavramakla olabilir.

Arkasından iletişim kabiliyetini geliştirmiş, ekip çalışmasına yatkın, ikna yeteneğine sahip biri olmalıdır. Çünkü iş hayatında bazen teknik konulardan çok bu tarz sosyal konularla karşılaşmak zorunda kalınmaktadır.

Yabancı dilin varlığını söylemeye bile gerek yok. Hatta ikinci bir yabancı dil daha öğrenilmelidir. Yabancı dil bilmek lisans sonrasında yurt dışına açılmaya sebep olabilir buda hiç umulmadık iş kapılarını aralamaya bir vesiledir.

Belki de bir endüstri mühendisinde olması gereken en temel özellik “büyük resmi” görebilme yeteneğine sahip olmaktır. Bu ise olayları bütüncül ve süreç bağlamında değerlendirmeyi, analitik düşünme yeteneğinin gelişmiş olmasını gerektirir. Çünkü bu kabiliyet endüstri mühendislerini kısa sürede yönetici pozisyonlara taşımaya neden olmaktadır.

Bunlarla beraber bir endüstri mühendisinin teknoloji ve dijitalleşmeyle yakın bir ilişki içinde olması önemlidir. Çünkü günümüzde gerek kamu kurumları gerekse özel işletmeler gelişebilmeleri ve rekabetçi avantaj elde edebilmeleri için teknolojiyi iyi derecede kullanmaları gerekmektedir. Güncel yazılımların, paket programların ve yeni iş modellerinin hepsi teknoloji ve dijitalleşmeyle ilgilidir. Teknolojik gelişmeleri takip eden endüstri mühendislerinin bir adım daha önde olacağı rahatça söylenebilir.

Sizce yeni mezun bir endüstri mühendisinin işe alınması için cv’si nasıl olmalıdır?

Bunun bir standardı olduğunu düşünmüyorum. Her işletme yada şirket ne arıyorsa ona özel cv hazırlamak daha anlamlı olacaktır. Ancak genel şeyler söylemek gerekirse yukarıda saydığımız iyi bir endüstri mühendisinin sahip olması gereken özellikleri cv’ye yansıtmak önemlidir.

Üniversite hayatınızda iyikileriniz ve keşkeleriniz nelerdir?

Her öğrenci gibi benimde iyikilerim ve keşkelerim bulunmaktadır. Özellikle derslere ilgi duyarak diploma notumu yüksek tutmam, yüksek lisansa girmeme büyük katkı sağladı. Öğrencilik hayatımda mümkün olduğunca seyahat ederek farklı şehirleri görmeye çalıştım. Bunlarla beraber ERASMUS vb. programlarla yurtdışına gidemeyişim en derin keşkemi oluşturmaktadır. Böyle bir yurt dışı deneyiminin bir çok faydası olacağına inanıyorum.

Şuan ki aklım olsa derslerin dışındaki gerek akademik gerek sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırırdım. Hocalarımla çok daha yakın ilişki kurarak onların bilgi ve tecrübelerinden daha fazla istifade etmeye çalışırdım. Çevremde yol gösterecek, bana ışık tutacak, gerek okuldan gerek dışardaki hayattan birileriyle daha fazla zaman geçirirdim. Birde staj dönemlerimi daha iyi değerlendirerek iş hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterdim.

Şu an Endüstri Mühendisi okuyan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yukarıda iyi bir endüstri mühendisinde bulunması gereken özelliklerde de bahsettiğim gibi meraklı olun, çok okuyun ve gezin, mutlaka iyi bir yabancı dil öğrenin ve teknoloji ile iç içe olun. Ayrıca kendinizi iyi tanıyın, mesleğinizi iyi tanıyın, çevrenizi iyi tanıyın ve gelecekte yıllarınızın geçeceği iş hayatını iyi tanıyın.

Ayrıca endüstri mühendisliği ile ilgili bir çok yazıyı yayınladığım www.dribrahimay.com adlı sitemi takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü orada geleceğinize ışık tutabilecek tavsiye niteliğinde istifa edebileceğiniz bir çok yazı bulunmaktadır.

İbrahim AY– www.dribrahimay.com

Leave A Comment

Last Updated: Aralık 30th, 2022 / Categories: EM'ye Dair, Endüstri Mühendisliği / Tags: , , , / Views: 860 / 5,4 min read / 1088 words / 0 Comments on Endüstri Mühendisliği Hakkında Bir Röportaj /

En Son Yazılarımız İçin Abone Olun

En son yazılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

KVKK Politikamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.