Evde bolca vakit geçirdiğimiz bugünlerde mesleğimizi daha iyi tanımak isteyenler için Endüstri Mühendisliği hakkında değer üreten İnternet sitelerini araştırdım ve  bir liste hazırladım. Yapılan bu çalışmalar, diğer mühendislik alanlarına göre hala “yeni” sayılabilecek mesleğimiz için oldukça önemli. Faydalı olması temennisiyle… [bem]

https://www.endustrimuhendisligim.com/

Şüphesiz ki şuan Endüstri Mühendisliği ile ilgili gerek organizasyon, gerekse içerik anlamında en kapsamlı site Endüstri Mühendisliğim Platformudur. Verimli Endüstri Mühendislerinin yetişmesi hedefiyle 2011 yılında Bahadır KAYA tarafından kurulan platform, gönüllü ekiplerden oluşmaktadır. Üretilen içerikler, Endüstri Mühendisi adaylarına, öğrencilerine ve mezunlarına yönelik 3 kategoride sunulurken ayrıca mesleğimizle ilgili bir çok organizasyonada imza atılmaktadır. Yine 2018 yılından itibaren Endüstri Mühendisleri ile ilgili En’lerin seçilmesine öncülük etmektedirler.

http://www.enmder.org/

Bilindiği üzere meslek olarak bir odamız bulunmamaktadır. Ancak bazıları kolları sıvamış ve en azından bir dernek olarak Endüstri Mühendisleri Derneğini kurmuşlar. İnternet sitelerinde kendilerini şu şekilde tanımlamaktadırlar;

Endüstri Mühendisliği Derneği, çeşitli sebeplerle bir araya gelemeyen endüstri, işletme ve sistem mühendislerini bir çatı altında toplayarak meslek haklarını savunmayı düşünen bir grup endüstri mühendisi tarafından 2017 Şubatında kurulmuştur. Dernek, endüstri mühendislerini bir araya getiren tek resmi kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Bize de takip etmek ve destek olmak düşer.

https://industryolog.com

Murat BİLGİNER’in öncülüğünde kurulan daha sonra üniversite öğrencilerinden oluşan takımlarla gelişen  bir site. Çok farklı alanlarda yazılar bulunmakta ancak içeriklere bakılırsa daha çok yazılım ağırlıklı olduğu görülmektedir. Hatta bu durum siteyi bütün mühendislik alanlarını kapsayacak şekilde revizyon etmeyi gerektirmiş gibi duruyor. Şuan tüm mühendislik alanlarıyla ilgili bölümlendirme yapılmış durumda. Ayrıca şeçitli konularda eğitim programları da mevcut.

http://sistems.org

Bundan yaklaşık 20 yıl önce internetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda hem içerik üretilen hemde organizasyonların yapıldığı bir yapılanma.  ODTÜ Endüstri Mühendisleri tarafından kurulan Sistems, günümüzde aktif içerik üretmiyor hatta sitenin yapısı nedeniyle google aramalarda pek çıkmıyor ancak o dönemlerde olan bitenler hakkında bize perspektif sunuyor. Ayrıca biraz karıştırınca köşede bucakta mesleğimizle ilgili gerçekten vizyon veren içerikler var. Bizden önceki değerli meslektaşlarımızın tecrübelerinin anlatıldığı yazıları özellikle öğrenci olan arkadaşlarımızın okumasını tavsiye ederim.

https://ahmetsavasgokturk.com.tr

Çok yönlü çalışmalarıyla Ahmet Savaş TÜRK, mesleğimize oldukça katkı sunmaktadır. Özellikle ERP konularında bir çok öğrenciye yol göstermekte ve online görüşmeler gerçekleştirmektedir. Ayrıca sitesinde konuk yazarları ağırlayarak içeriklerin çeşitlenmesini sağlamaktadır.

http://hasanbaltalar.com

Yine yaklaşık 20 yıllık geçmişi ile Endüstri mühendisliği ile ilgili belki de en eski bloglardan birisi. Hasan BALTALAR, kurumsal danışmanlık hizmeti verirken aynı zamanda edindiği tecrübeleri burada paylaşmaktadır. Kendisi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ancak daha sonra ağaç kısmı gitmiş sadece Endüstri Mühendisliği kalmış gibi görünüyor. Durum böyle olunca mesleğimiz adına bir çok konuda içerik üretmiş ve üretmeye de devam etmektedir.

http://www.guvenborca.com/

Ülkemizde konu “marka” olunca ilk akla gelen Güven BORCA’nın bir Endüstri Mühendisi olduğunu biliyor muydunuz? İnternet sitesinde kişisel bilgilerinin yanında profesyonel hayatında iş dünyasına yaptığı katkıları paylaşmaktadır. Özellikle markalaşma ve pazarlama konusunda basında yazdığı yazıları blog kısmından okuyabilirsiniz.

http://www.erkanokur.com

İş Analisti ve Proje Yöneticisi olarak görev yapan Erkan OKUR, 2007 yılından bu yana kişisel bilgilerinin yanında mesleğimize katkı sunacak bir çok içerik paylaştığı sitedir. Özellikle ERP Sistemleri ve Proje Yönetimi konusunda paylaştığı yazılar dikkat çekmektedir.

https://cerenbandirma.com

Mühendisin İK’sı sloganıyla Endüstri Mühendisleri için İnsan Kaynakları konusunda bilgiler veren bir site. Bir İnsan Kaynakları profesyoneli olan Ceren BANDIRMA, İnsan Kaynakları alanındaki son gelişmeleride sayfasına taşımaktadır.

http://zamanetudu.com

Adından da anlaşılacağı üzere başta yalın üretim teknikleri olmak üzere verimlilik odaklı içeriklerin olduğu bir site. Ayrıca içerikleri ilgilendiren konularla ilgili olan organizasyonlar hakkında duyurularıda paylaşmaktadır.

https://www.eratilmis.com

Enes ERATILMIŞ, Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde çiçeği burnunda bir Endüstri Mühendisi adayı ancak “yazma” konusunda oldukça üretken. Kişisel sitesinde bir çok konuda içerikler üretiyor haliyle mesleğimizde bundan nasibini alıyor. Ayrıca “Yeni Mezun Sohbetleri” diye tematik bir bölüm hazırlamakta.

http://ietemkaya.blogspot.com

Mesleğimizle ilgili yazıların olduğu bir diğer sitede İbrahim Etem KAYA’ya aittir. Az ama katma değeri yüksek yazılar bulunmaktadır.

https://bukettyasar.wordpress.com

Hem mesleğimizle ilgili hemde kişisel verimliliğimizle ilgili tüyolar veren yazıların olduğu site, hala öğrenci olan Buket YAŞAR’a ait. İçerik üretmede oldukça başarılı ve özellikle sektör profesyonelleriyle ilgili röportajları dikkat çekiyor.

https://neslihansezerblog.wordpress.com

Neslihan SEZER, hem kişisel bilgilerini hemde çeşitli konulardaki paylaşımlarını bu adreste yayınlıyor. Bunca yazıyı hangi ara yazıyor diye merak etmiyor değilim.

https://turgaykayaer.wordpress.com

Endüstri Mühendisliği alanında özellikle ERP, Proje Yönetimi, Kalite ve Strateji konularında yazıların bulunduğu bir başka Endüstri Mühendisi sitesi. Son zamanlarda pek içerik üretmediği için ve wordpress uzantılı olduğu için google aramalarında üst sıralarda görülmese de mesleğimizle ilgili değerli yazılar bulunmaktadır.

https://iremdede.com

Sanırım en genç yeteneklerden biride İrem Senem DEDE. Tasarımı harika olan bir siteye sahip. İçerik sınırlaması yok bir çok alanda yazıları var ancak yoğunluk Kalite alanında. Ayrıca büyük firmaların tanıtımına yer vererek farklı bir pencere açmış.

Ve Diğer Bazı Blog Adresleri

Endüstri mühendisliği hakkında değer üreten genç yeteneklerde oldukça fazla. Bir çoğu hala öğrenci iken oldukça kaliteli içerik üreten blog açmışlar. Zamanla çok daha profesyonelleşeceklerine inanıyorum.

Yalın üretim alanında çalışan ve bilgilerini aktarmak amacıyla yazdığı yalın üretim yazıları için https://seydaaydemir.com; MS SQL, Excell, Minitab  Eğitimleri ve Kalite konularında ki yazılar için https://duygudogan.wordpress.com/; Excell, MS Access, İstatistik ağırlıklı yazılar için https://gencerhavvahilal.wordpress.com; Erasmus tecrübeleri ve ortaya karışık serbest yazılar için  http://www.reyhangoc.com; Excel, Ms Project, SPSS eğitimi ağırlıklı yazılar için https://ozlemkarakocblog.wordpress.com; şuan yeni içerik üretmesede ders kitabı niteliğinde akademi tarzı bir çok kaynak için http://enm.blogcu.com; adresini tıklayabilirsiniz.

Daha önce aktif olarak çalışan bazı site adresleri şuan (19 Mayıs 2020) itibariyle çalışmadığı için listeye almadım. Ancak gözümden kaçan başka değerli bloglar mutlaka vardır. Böyle bildiğiniz siteler varsa yorum bölümüne yazarak listenin gelişmesine katkı sağlayın lütfen.

8 Comments

 1. Enes 19 Mayıs 2020 at 03:46 - Reply

  Merhaba İbrahim Bey,

  Öncelikle yazınızda blog adresime yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Böyle bir derleme yapmayı planlıyordum ama siz daha önce davranmışsınız.

  Endüstri Mühendisliği alanında bu kadar ilgili içerik üreticisi olmasını görmek gerçekten mutluluk verici, bu mesleği bu alanı daha güzel yerlere taşımak ümidiyle :)

  Sevgiler

  • İbrahim AY 19 Mayıs 2020 at 12:35 - Reply

   Merhaba Enes Bey;

   Bizde sizler gibi üretken meslektaşlarımızı görünce mutlu oluyoruz. Sizde daha farklı bir gruplama yaparsınız benim yapmış olmam size engel değil:)

   Hep birlikte mesleğimizin hakkını vermeye çalışalım. Başarılarının devamını dilerim.

 2. irem dede 19 Mayıs 2020 at 14:31 - Reply

  İbrahim Bey merhabalar, çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. İnşallah her gün daha çok öğreneceğimiz, gelişeceğimiz günlere. Liste de birçok tanıdık simayı görmek de beni çok mutlu etti. Herkese iyi çalışmalar dilerim :)

  • İbrahim AY 19 Mayıs 2020 at 14:34 - Reply

   Merhaba İrem Hanım;
   Rica ederim ne demek. Evet listedeki arkadaşlarımız genelde biliniyor. Temennimiz listenin daha da uzaması ve gelişmesi.

 3. Şerifenur YILDIRIM 26 Mayıs 2020 at 18:20 - Reply

  Öncelikle merhaba;
  Güzel tavsiyeleriniz için çok sağ olun. Henüz öğrenci olan ve röportaj yazılarıyla güzel ve verimli içerik üreten web sayfasını önermek istiyorum. Arkadaşlar faydalanabilir.
  https://ozturkhuriyebusra.wordpress.com/

  • İbrahim AY 27 Mayıs 2020 at 21:15 - Reply

   Şerifenur Hanım Merhaba;
   Katkınız için teşekkür ederim. İsteyen okuyucularımız artık buradan siteye ulaşabileceklerdir.

 4. Endustri.io 15 Ağustos 2022 at 10:50 - Reply

  Endüstri alanında bu tarz bir yazıya rastlamak onur verici. Genel olarak sosyal medyaya kayılsada, gelenekçileri bir arada görmek güzel oldu :)

  • İbrahim AY 15 Ağustos 2022 at 15:04 - Reply

   İlginize teşekkür ederiz. Bazen gelenekleri korumak daha kıymetli olabilir:)

Leave A Comment

Last Updated: Kasım 15th, 2022 / Categories: EM'ye Dair / Tags: , , / Views: 725 / 6,7 min read / 1340 words / 8 Comments on Endüstri Mühendisliği Siteleri (Bloglar) /

En Son Yazılarımız İçin Abone Olun

En son yazılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

KVKK Politikamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.