Başarılı insanların sakin, bilgili, temkinli oluşları, kesin konuşmaları, pozitif vücut dili kullanmaları, güçlü bir etki bırakmaları, korkusuz ve ağırbaşlı olmaları gibi özelliklerinden bahsedilmiş. Hangi özelliklerin kendinizde olup olmadığını sorgulayacak şekilde okuyabilirsiniz. [i.a.]

Strayer Üniversitesi’ndeki bir çalışma çoğu insanın başarıyı kişisel amaçlara ulaşmak ile alakalı olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Ultra başarılı insanlar kendilerini kişisel amaçlarına ulaşarak tatmin ederler. Hayatlarının çoğu farklı boyutunda –arkadaşlık ilişkilerinde, fiziksel ve zihinsel sağlıklarında, ailelerinde ve işlerinde (iyi olmakla yetinmedikleri aynı zamanda haz aldıkları işlerinde)– başarılı olmuşlardır. TalentSmart bir milyondan fazla insanla bir araştırma yürütmüştür ve biz öğrendik ki başarılı insanlar birçok yönden birbirilerine benziyor ve çok fazla ortak yanı var. Özellikle, başarılı insanlar; sakin ve üretken kalmak için duygularını yönetme özelliğine sahiptir.

Bu başarılı insanlar yüksek duygusal zekaya sahiptirler; hayallerinize ulaşmanızda kritik önem taşıyan bir özelliktir. Başarılı insanlar amaçlarına ulaşmak için benimsedikleri birçok çeşitli etkili stratejilerle karşılaşmakla birlikte; aşağıdakiler en iyi on ikiyi içermektedir. Bazıları çok açık olabilir ama zorlu olan onları ne zaman kullanacağınızı anlamak ve bunu gerçekten yapmak için gerekli olan kaynaklara sahip olmaktan geçer.

Başarılı insanlar için ayırt edici özellikler

Oldukça sakindirler.

Başarılı insanlar sakindirler çünkü devamlı olarak duygularını izlerler, onları anlarlar ve bu bilgiyi zorlayıcı durumlarda öz denetim ile tepki vermek için kullanırlar. İşler yokuş aşağı olduğunda, ısrarla sakin ve sinir bozucu bir biçimde hazırdırlar (en azından hazır olmayanlara öyle gelirler.) Bilirler ki işler ne kadar iyi ya da kötü giderse gitsin her şey zamanla düzelir. Bütün yapabilecekleri kontrolde olmak ve mutlu kalmak için benimsemek ve uyum sağlamaktır.

Bilgilidirler.

Süper başarılı insanlar diğerlerine göre daha çok şey bilirler çünkü farkındalıklarını arttırmak için devamlı çalışırlar. Süregelen gelişime ant içmişlerdir. Ne zaman boş bir dakikaları olsa bunu eğitim ile doldururlar. Bunu ‘’yapacak doğru şey olduğu için’’ değil, tutkularından dolayı yaparlar. Gelişmek ve kendileri ve kendilerinin etrafındaki dünya hakkında yeni bilgiler edinmek için devamlı fırsat ararlar. Aptal gibi görünme korkularına yenik düşmek yerine, gerçekten istisna olan insanlar akıllarındaki soruyu sorarlar çünkü zeki görünmektense yeni bir şey öğrenmeyi tercih ederler.

Temkinlidirler.

Ultra başarılı insanlar kararlarına bir şeyleri düşünerek, başkalarından tavsiye arayarak ve ertesi güne bırakarak alırlar. Bilirler ki (çalışmaların gösterdiği üzere) iç güdüye düşüncesizce fazladan güvenmek etkisizdir ve yanıltıcıdır. Yavaşlama ve bir şeyleri mantıklı düşünebilme yetisi bütün farkı yaratır.

Kesin konuşurlar.

Başarılı olan insanlardan ‘’emin değilim’’, ‘’düşünüyorum’’ ve ‘’hımm’’ gibi ifadeler duymak çok nadirdir. Başarılı insanlar iddialı konuşurlar çünkü bilirler ki eğer düşüncelerinizi bir ikna ile iletemezseniz insanların sizi dinlemesini sağlamak zordur.

Pozitif vücut dili kullanırlar.

El kol hareketlerinizin, ifadelerinizin ve sesinizin tonunun bilincinde olmak (ve pozitif olduğundan emin olmak) insanları size karıncaları pikniğe çektiği gibi çeker.

Hevesli bir ton kullanmak, kolları kapatmamak, göz kontağını sürdürmek ve konuşan insana doğru eğilmek en başarılı insanların diğerlerini etkilemek için kullandığı pozitif vücut dilinin bütün şekilleridir.

Pozitif vücut dili bir konuşmada bütün farkı yaratır çünkü bir şeyi nasıl söylediğiniz ne söylediğinizden daha önemlidir.

Güçlü bir ilk etki bırakırlar.

Araştırmalar gösteriyor ki birçok insan sizinle tanışmanın ilk yedi saniyesi içinde sizi sevip sevmeyeceklerine karar veriyor. Konuşmanın geri kalanını baştaki tepkilerine göre içten doğruluyorlar. Bu kulağa korkunç geliyor olabilir ama bunu bilerek insanların size nasıl cevap veriş şeklinden büyük kazanımlar elde etmek adına bir avantaja dönüştürebilirsiniz. İlk bırakılan etki pozitif vücut dili ile çok yakından birbirine bağlıdır. Güçlü bir duruş, sıkı bir el sıkış, bir gülümseme ve açık omuzlar ilk bıraktığınız etkinin iyi olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Küçük zaferler ararlar.

Başarılı insanlar kendilerine meydan okumayı ve yarışmayı severler, çabaları sadece küçük zaferleri getirse bile… Küçük zaferler ödül ve motivasyon için beynin sorumluluk bölümlerinde yeni androjen alıcılar yaratır. Androjen alıcılardaki artış; gelecekteki zorluklarla mücadele etmek için güveni ve hevesi daha da arttırmaya yarayan testosteron etkisini arttırır. Küçük bir zaferler serisine ulaştığınızda, güveninizde ki artış aylarca sürebilir.

Korkusuzdurlar.

Korku hayal gücü ile doldurulmuş oyalayıcı bir duygudan fazlası değildir. Tehlike gerçektir. Otobüsün önüne neredeyse bir adım atacağınız da hissettiğiniz rahatsız edici adrenalin fırlamasıdır. Korku bir seçimdir. İstisna olan, başarılı insanlar bunu korkan insanlardan çok daha iyi bilirler ve bu yüzden korkunun üzerine giderler. Korkunun ele geçirmesine izin vermektense, korkularını fethetmekten elde ettikleri öforik hisse bağımlıdırlar.

Ağırbaşlıdırlar.

Ağırbaşlı insanlar gücün ve nazikliğin mükemmel kombinasyonudur. Bir şeyi elde etmek için göz korkutmaya, kızgınlığa veya manipülasyona nazik, kendine güvenen doğaları işi bitirdiğinden dolayı başvurmazlar. Nazik kelimesi genellikle negatif bir çağrışım taşır (özellikle iş yerinde) fakat gerçekte en başarılı insanlara gücünü veren şey ağırbaşlı yanlarının nazikliğidir. Cana yakındırlar, sempatiklerdir ve geçinmesi kolay insanlardır. Bu da insanları düşünceleri ile etkisi altında bırakacak bütün özelliklerdir.

Dürüsttürler.

Süper başarılı insanlar acılı zamanlarda bile uzun vadede en iyi sonucu almak için dürüstlüğe ve bütünlüğe güvenirler. Dürüstlüğün sahtekarlığın yapamayacağı bir şekilde insanlar ile gerçek ilişkiler yarattığına ve yalan söylemenin sonunda dolaşarak size döneceğini bilirler. Aslında bir Notre Dame çalışması gösterdi ki sıklıkla yalan söyleyen insanlar dürüst emsallerine göre daha çok zihinsel sağlık problemi yaşamaktadır.

Minnettardırlar.

Ultra başarılı insanlar bilirler ki hayatta oldukları yere gelmek çok hırs, tutku ve sıkı çalışma gerektirmiştir. Aynı zamanda başarılarında hocalarının, iş arkadaşlarının, ailelerinin ve arkadaşlarının büyük rol oynadığını bilirler. Başarının ihtişamının tadını çıkarmak yerine süper başarılı insanlar kendilerine yapılan mükemmel şeylerin diğerlerini takdir eder.

Değer bilirler.

Gerçekten istisna olan insanlar çok şeye ulaşmaya eğilimlidirler çünkü yavaşlamanın ve sahip oldukları her şeyin kıymetini bilmenin önemini bilirler. Bilirler ki motivasyonun, metanetin ve pozitifliğin büyük bir bölümü ayakları yere basar şekilde kalmaktan ve hayatın şu ana kadar onlara verdikleri fırsatlara müteşekkir olmaktan gelir.

Leave A Comment

Last Updated: Kasım 13th, 2022 / Categories: Kişisel Gelişim / Tags: , / Views: 5585 / 6,6 min read / 1329 words / 0 Comments on Başarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliği /

En Son Yazılarımız İçin Abone Olun

En son yazılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

KVKK Politikamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.