Toplumsal bir algı olarak “Liderlik” denildiğinde girişken, özgüveni yüksek ve dışadönük kişilik aklımıza gelse de aslında içe dönük kişiliklerin liderlik özelliklerinin de fazla olduğu vurgulanmış yazıda. İkna edici örnekler verilerek 7 liderlik vasfının içe dönük kişilerde daha ön planda olduğu belirtilmiş. Ezber bozan bir yazı denilebilir. (bem)

Liderler hakkındaki düşüncelerimizin merkezinde bir çelişki yatıyor. Herhangi birine tipik bir lider hayal etmelerini söylediğinizde çoğu kişi özgüveni yüksek, girişken ve cana yakın olarak tanımlayacaktır. Klasik dışadönük bir kişinin özellikleri. Ama insanlara gerçek hayatta iş dünyasının öncülerinden örnekler vermelerini istediğinizde Bill Gates ve Warren Buffet gibi isimler vereceklerdir, içine kapanıklığın birebir tanımı insanlar.

Bir başka deyişle, liderlerin nasıl olması gerektiği düşüncesiyle gerçekten iyi bir liderin özellikleri birbirleriyle çelişiyor. Karizma sahibi insanlara karşı bir çekim duyuyor ve daha sessiz insanların hemen belli olmayan çekimini es geçiyoruz.

Ki bu büyük bir hata olabilir. Bazı araştırmalara göre içe dönük liderlerin, sadece doğru koşullar sağlandığında kendisini hemen belli etmeyen faydalar sağlamadıkları, aynı zamanda bir çok uzmana göre içine kapanık karakter tiplerinin önemli miktarının liderlik yetenekleri konusunda avantaj sahibi olacakları özellikler barındırdığı ortaya çıktı. Aşağıda bu özelliklerden yedi tanesini bulabilirsiniz.

1.Daha iyi dinleyiciler.

“İçine kapanık insanlar daha iyi dinleyiciler gibi gözüküyor” diyor McGill Üniversitesi Yönetim Fakültesi Profesörü Karl Moore. “Kendi fikirlerini ortaya atmadan önce başkalarının fikirlerini anlatmalarını bekliyorlar, ilgi odağı olmaya ihtiyaç duymuyorlar. “

2.Daha hazırlıklılar.

“The Introverted Leader: Building on Your Quiet Strength and Quiet Influence: The Introvert’s Guide to Making a Difference” (İçine kapanık Lider: Sessiz Gücünüz ve Sessiz Etkinizi İnşa Etmek: Bir Fark Yaratmanın Rehberi)  kitabının yazarı Jennifer Kahnweiler’e göre, içine kapanıklar doğaçlama yapmıyorlar. PsychCentral ‘da bir makale Jennifer Kanweiler’in fikirlerini açıklarken bir alıntı yapıyor:

“Hedeflerini derinlemesine düşünmek ve gelebilecek sorulara hazırlanmak için zaman harcıyorlar. Bu onlara bir avantaj sağlıyor.”

3.Derine iniyorlar.

Forbes dergisinde yayınlanan bir yazısında Kahnweiler içine kapanık liderlerin avantajlarını açıklamaya devam ediyor ve bir konunun derinine inme eğilimlerinden bahsediyor. “İçine kapanık liderler konunun eni boyundan çok derinliğiyle ilgileniyorlar,” diyor kendisi.

“Başka bir konuya geçmeden konuyu derinlemesine incelemeyi, fikirleri ve düşünceleri değerlendirmeyi seviyorlar. Boş konuşmalar yerine anlamlı konuşmaları tercih ediyorlar ve güzel sorular sorup, cevapları gerçekten dinlemeyi iyi biliyorlar.” Bahsi geçen yararları dışında, bu araştırmada “yöneticiler, kuruluşlarının en ücra köşelerinde bile ne olduğundan haberdar olabilir ve kabiliyeti en yüksek çalışanlarına ulaşıp onları ellerinde tutabilir“ deniliyor.

4.Yalnızlıktan rahatsız olmuyorlar.

…ve yalnızlık odaklanma, derinlemesine düşünme ve detaylıca düşünülmüş fikirler için bir gereklilik. Bruna Martinuzzi American Express OPEN Forum’daki yazısında “Introvert Power: Why your inner life is your hidden strength (İçine kapanıklığın gücü: İç yaşamınız neden sizin gizli gücünüzdür)” kitabının yazarı klinik psikolog Laurie Helgoe’nin belirttiği gibi, içine kapanık insanların ‘içten gelen güç – tamamı düşünülmüş fikirler, öngörüler ve çözümler üretme gücü,’” sahibi olduklarını belirtiyor.

Martinuzzi “İçine kapanık insanların sahip olduğu en büyük avantajlardan birisi etraflarındaki insanların dikkatleri dağılırken onların odaklanıp öyle kalabilmeleri” diye yazıyor. “Çoğunlukla yalnızlıktan korkmazlar çünkü yalnızlığın verimli olduğunu bilirler. Bu sayede kendilerine öz yansıtma, düşünme, teoriler oluşturma, denetleme, planlama ve hayal kurma için fırsat yaratmış oluyorlar. Bunun, düşünme kabiliyetimizi artırdığını anlıyorlar. “

5.Sakinliklerinden ödün vermiyorlar.

Bu başlığı daha iyi anlatmak adına Martinuzzi, Insight: Reflections on the Gifts of Being an Introvert (Öngörü: İçine Kapanık Olmanın Bahşettiği Yeteneklerin Yanısması) kitabının yazarı Beth Buelow’dan alıntı yapıyoruz

“Enerjim genelde sakinleştirici bir yapıya sahip, ki bu bir odada veya konuşmada fazla yer kaplamadığım anlamına geliyor. Ve çok fazla yer kaplamaya ihtiyacım yok. Amaca yönelik davrandığımda ve hem konuşmam hem de varlığımla daha temkinli davrandığımda, daha büyük bir etki bırakıyorum.”

Tepede içine kapanık birinin olmasının sakinleştirici etkisinin farkında olanlar sadece Martinuzzi ve Buelow değil. KahnWeiler katılıyor ve ekliyor “İçine kapanık liderler gösterişten uzak ve ılımlılar. Kriz anlarında rahatlatıcı, sakin bir güven hissi yayıyorlar, ABD Başkanı Obama’yı düşünün ve konuşma ya da durum ne kadar sarpa sararsa sarsın yumuşak ve yavaş bir şekilde konuşuyorlar.”

6.Kolay kolay tamam demiyorlar.

Bir LinkedIn yazısı için içine kapanık liderlerle ilgili son haberleri bir araya toplayan Rahul Sinha yazısında, içine kapanık insanlar kendilerinden pek memnun olmamalarıyla tanınıyorlar diye belirtmiş. Bu, gelişim için sonu gelmez çaba iş hayatında çok büyük yarar sağlıyor. Yazısında içine kapanık insanlar

“Gelişime açık yönleri hakkında farkındalığa sahipler. Bu tip bir farkındalık ve odaklanma liderin kendisinin ve takımının gelişimi için hayati bir öneme sahip. Kendi kendine meydan okuma ve geliştirmeye yönelik bu irade, şirket içindeki takımların, iş arkadaşlarının ve şirket ortaklarının da kendilerini değerlendirmeleri konusunda destek oluyor.“

7.Daha fazla yazıyorlar.

Günümüzün teknolojiyle gözü dönmüş dünyasında artık körelmiş bir yetenek olarak görülebilir ama güçlü yazım yetenekleri genelde daha net bir düşünce yapısına ve iletişime neden oluyor. Kahnweiler’e göre içine kapanık insanların klavye başındaki bu yetenekleri onlara avantaj sağlıyor.

“İçine kapanık liderler çoğunlukla yazmayı konuşmaya tercih ediyor,” diye yazıyor. “Yazılı metinlerin sağladığı bu rahatlık çoğunlukla konumlarını açıkça belirtmelerine ve yapacaklarını kaydetmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, Twitter gibi çevrimiçi sosyal ağ kurma araçlarını gelişme amacıyla kullanarak, çalışanlar, müşteriler ve hissedarlar için yeni fırsatlar yaratmalarına yardımcı oluyor.”

Jessica Stillman – http://www.huffingtonpost.com

Leave A Comment

Last Updated: Kasım 13th, 2022 / Categories: Kişisel Gelişim, Strateji & Yönetim / Tags: , / Views: 4315 / 5,8 min read / 1167 words / 0 Comments on İçe Kapanıksanız Harika Bir Lider Olabilirsiniz! /

En Son Yazılarımız İçin Abone Olun

En son yazılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

KVKK Politikamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.